Ekonomi

Türkiye dev gemiyi Brezilya’dan satın aldı

Karadeniz’de keşfedilen 710 milyar metreküp doğalgazı boru hatlarıyla karaya taşıyan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), şimdi de deniz ortasındaki gazı işleyecek 4 futbol sahası büyüklüğünde platform gemisi satın aldı. Brezilya’dan satın alınan ve ekipmanlarının modernizasyonu için Singapur’da bulunan gemi, 2025 yılının Haziran ayında Türkiye’ye getirilecek.

Faz-2 hazırlıklarına başlayan TPAO, önemli bir atılım daha gerçekleştirdi. Edinilen bilgiye göre; TPAO Brezilya’dan yüzer üretim platformu satın aldı. Platform, Türkiye’nin doğalgaz üretimine yönelik ihtiyaçlarına göre revize edilmek üzere Singapur’a gönderildi. Söz konusu platform 360 metre genişliğinde, yani yaklaşık 4 futbol sahası büyüklüğünde olacak. Sabah’ın haberine göre, yüzer platformla Karadeniz’in derinliklerinden gelen ham gaz, denizin ortasında işlenerek yeni boru hatlarıyla karaya taşınacak. Faz-1 kapsamında 10 milyon metreküp üretimin ardından bu platformla üretim Faz-2 kapsamında 20 milyon metreküpe çıkacak.

Gemi benzeri platform, motora sahip olmayacak ve gemilerle çekilerek Türkiye’ye getirilecek. Platform yalnızca denizde ham gaz işlemekle kalmayacak. Platform üzerinde çalışacak teknik eleman için her türlü yaşam alanı bulunacaktır. Platformun kullanılmaya başlanmasıyla birlikte yurt dışından uzman gruplar getirilecek. Norveç’ten gelen bu uzman ekipler, Türk ekiplerine de eğitim verecek. Benzer bir platformun sıfırdan inşa edilmesinin yaklaşık 5 yıl süreceği, revize edilen platformun yeni platforma göre maliyet açısından yaklaşık yüzde 60 avantajlı olacağı hesaplandı. Bunun üzerine gerekli hesaplamaları yapan yetkililer, buna benzer ikinci el bir platformun satın alınmasına ve revize edilmesine karar verdi.

Türkiye’nin ihtiyaçlarına göre yenilenen platformun 2025 yılı Haziran ayında Türkiye’ye gelmesi bekleniyor. Söz konusu platformla Türkiye, dünya liginde değerli bir yere adını yazdıracak. ABD, Rusya, Brezilya, Norveç ve Malezya’nın ardından bu platforma sahip 6. ülke olacak. Ayrıca Singapur’da hazırlanan platforma Türk Bayrağının çekildiği ve platformun ay ve yıldızlarla süslendiği öğrenildi. Platform için isim önerileri şimdiden tartışılmaya başlandı.

‘CUMHURİYET’ ADI OLABİLİR

Platformun, Cumhuriyetin 100’üncü yılı dolayısıyla “Cumhuriyet” adını alabileceği iddia ediliyor. İsim konusundaki son kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vereceği belirtildi.

 

KAYNAK: SABAH

muradiyeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu