Haber

ABD Enerji Bakanlığı: Koronavirüs muhtemelen laboratuvardan sızdı

2019 yılının Kasım ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını tüm dünyada can kayıplarına neden oldu.

Özellikle ABD ve Çin, pandeminin yayılmasından sonra karşı karşıya geldi.

Bazı raporlar, virüsün bir laboratuvar sızıntısına işaret ediyor. ABD Enerji Bakanlığı’nın ulaştığı sonuç bunun bir göstergesidir.

koronavirüs raporu

Wall Street Journal’ın haberine göre daha önce virüsün nasıl ortaya çıktığı konusunda kararsız olan Bakanlık, şimdi virüsün büyük olasılıkla bir laboratuvar sızıntısından kaynaklandığını düşünüyor.

Bu bilgi, yakın zamanda Beyaz Saray’a ve önemli Kongre üyelerine sunulan gizli istihbarat raporlarına yansımıştır.

“Talihsizlik sonucu sızdırıldı”

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ile aynı görüşü paylaşan Enerji Bakanlığı, koronavirüsün “yanlışlıkla bir Çin laboratuvarından sızdığı” sonucuna vardı.

Karara işaret eden gazete, söz konusu Bakanlığın önemli bilim uzmanlarına sahip olduğuna ve ABD’de bir ulusal laboratuvarlar ağını yönettiğine dikkat çekti. Bazılarının ileri düzey biyolojik araştırmalar yaptığı hatırlatıldı.

FBI’ın 2021 raporu

2021 yılında FBI, hayatı durma noktasına getiren salgının “muhtemelen bir laboratuvar sızıntısından” kaynaklandığı sonucuna vardı. Wuhan Viroloji Enstitüsü suçlamaların merkezi haline gelmişti.

Gözden kaçırma DSÖ: Koronavirüs hala tehlikeli bir hastalık Haberin Detayları

Beyaz Saray yorum yapmadı

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan raporun açık sözlerini kullanmaktan kaçınırken, Lider Joe Biden’ın virüsün kaynağını ortaya çıkarmak için istihbaratın tüm unsurlarına direktifler verdiğini söyledi.

vaka numaraları

Worldometers’ın verilerine göre dünya genelinde koronavirüs kaynaklı 6 milyon 798 bin 632 ölüm meydana geldi.

Enfeksiyona yakalanan 679 milyon 726 bin 820 kişiden 652 milyon 540 bin 970’i iyileşti.

haberhizan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu