Haber

Çin, BM’yi Kuzey Akım boru hatlarına ‘sabotaj’ iddialarını soruşturmaya çağırdı

Çin, Birleşmiş Milletler’i (BM) Rusya’nın Kuzey Akım 1 ve 2 boru hatlarındaki sızıntıların sabotajdan kaynaklandığı iddialarını soruşturmaya çağırdı.

Çin’in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Cang Cun dünkü Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, birçok ülkenin sızıntıların bazı devlet aktörlerinin bilinçli eylemlerinden kaynaklandığı şüphelerini gündeme getirdiğini belirterek, olayın ciddiye alınması gerektiğini vurguladı. araştırılmalı ve sorumlular ortaya çıkarılmalıdır.

Rusya’nın BM öncülüğünde acil soruşturma çağrısını desteklediklerini ifade eden Cang, “Kuzey Akım boru hatlarında yaşananların tesadüf olmadığı giderek netleşiyor. devlet aktörü tek başına böyle bir zarar verebilir.” söz konusu.

Cang, ABD’li gazeteci Seymour Hersh’in ABD donanmasının NATO’nun “Baltık Harekatı-22” sırasında boru sınırlarına uzaktan kontrol edilebilir patlayıcılar yerleştirdiği iddiasına atıfta bulunarak, “Sınır ötesi altyapıya yönelik her türlü kasıtlı sabotaj kötü niyetli bir eylemdir. Ne yaptığını açıklamamak” dedi. kötü adamlara yaptıklarının yanlarına kalacağı mesajını vermiş olacak.” sözlerini kullandı.

Kuzey Akım 1 ve 2 borularının sınırlarında sızıntılar

Rusya’nın Avrupa doğal gaz akışını kesmesinden yaklaşık bir ay sonra, 26 Eylül 2022’de Rusya’ya bağlı Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarında Danimarka ve İsveç yakınlarındaki 4 yerden sızıntı olduğu bildirildi ve uyarı yapıldı. gemilerin “bölgeye yanaşmaması” söylendi.

Danimarka, İsveç ve Almanya tarafından yapılan incelemelerin ardından sızıntıların boru sınırlarında meydana gelen patlamalardan kaynaklandığı belirtilirken, olayın kaza değil kasıtlı bir eylem sonucu olduğuna dair emareler ortaya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu