Haber

Avustralya Virüs Taşıyan Sivrisinekler İçin Alarmda

SYDNEY, 4 Şubat (Xinhua) — Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaleti (NSW) Cuma günü, Murray Valley ensefalit (MVE) virüsünün artan tespitleri konusunda uyarıda bulunarak insanları sivrisinek ısırıklarına karşı korumaya çağırdı.

MVE virüsü, Yeni Güney Galler’in batı ve güneyindeki geniş bir alanda sivrisineklerde tespit edilmiştir. Eyalet hükümeti, Macquarie Marshes ve Menindee’deki virüsleri izlemek için kullanılan nöbetçi tavuklara da MVE virüsü bulaştığını söyledi.

Eyalet Sağlık Bakanlığı’na göre MVE, insanlara sivrisinekler tarafından bulaşan Murray Valley ensefaliti (MVE) virüsünün neden olduğu nadir bir hastalıktır.

Virüs birçok insanda herhangi bir belirtiye neden olmazken, enfekte olanların sadece küçük bir yüzdesinde ateş, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi belirtiler görülüyor. Nadir durumlarda, MVE virüsü ensefalit olarak bilinen büyük bir beyin enfeksiyonuna neden olabilir.

NSW Sağlık Koruma İcra Memuru Vekili Paul Douglas, sivrisinek popülasyonlarındaki yüksek virüs seviyeleri ve virüsün insanlara yayılma potansiyeli hakkındaki endişelerini dile getirdi.

Douglas, “Murray Valley ensefaliti için aşı veya özel bir tedavi yoktur ve enfeksiyondan kaçınmanın en iyi yolu, gün batımı ile şafak arasında en aktif olan sivrisinekler tarafından ısırılmaktan kaçınmaktır” dedi.

Eyalet hükümeti, MVE ve Japon ensefalit virüsünün birincil konakçılarının balıkçıllar ve ak balıkçıllar da dahil olmak üzere yabani su kuşları olduğunu, MVE virüsünün tespitindeki son artışın ise muhtemelen son seller ve artan su kuşu sayısıyla ilişkili olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu