Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken Suudi Arabistan’a gidiyor

YENİ ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ikili işbirliği, bölgesel çıkarlar ve başta Sudan olmak üzere küresel meseleleri görüşmek üzere Suudi Arabistan ziyaretine başladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matt Miller, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Blinken’in Cidde’ye indiğini bildirdi.

Miller, Dışişleri Bakanı’nın Suudi Arabistan’da ülke yetkilileri ve bölgesel ortaklarla görüşeceğini kaydetti.

Suudi Arabistan ve ABD’nin Sudan’la ilgili “acil çalışmalarına” devam edeceklerini kaydeden Miller, asıl amacın çatışmayı sona erdirmek ve insani yardımın engellenmeden ulaştırılmasını sağlamak olduğunu belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Blinken’in 6-8 Haziran tarihlerinde Suudi Arabistan’a resmi ziyarette bulunarak bölgesel ve küresel meseleler, ekonomik ve güvenlik iş birliği ile ikili ilişkileri ele alacağı belirtildi.

Blinken’in 7 Temmuz’da yapılacak ABD ve Körfez İşbirliği Konseyi Toplantısı’na katılacağı, 8 Temmuz’da ise Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ile DEAŞ’a Karşı Ülkeler Arası Koalisyon toplantısına ev sahipliği yapacağı kaydedildi.

ABD’li bakanın ziyareti, Sudan için ABD ve Suudi Arabistan liderliğinde Cidde’de devam eden müzakereler sürerken gerçekleşiyor.

haber-tuzlukcu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu